Почитаме свети Харалампий – бърз помощник в скърбите
На 10 февруари православната църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец. Празникът в българската народна традиция е един от последните в зимния празничен цикъл.
Той се определя като наш горещ застъпник и бърз помощник в скърбите.
Свети Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия. По това време римският император Септимий Север започнал гонения срещу християните. Епископ Харалампий открито проповядвал вярата в Истинския Бог и се стараел да отклони езичниците от техните заблуди и от поклонението на идоли.
В края на живота си бил подложен на жестоки мъчения от римския император, за да се откаже от Христовата вяра, а той оставал непоколебим.
Езическите власти уловили епископа и го изправили на съд. Свети Харалампий дръзновено изповядал вярата си в Христос и изобличил езическия мрак. Съдията дълго го увещавал да се отрече от вярата си и да се поклони на идолите. Обаче свети Харалампий решително отказал.
Тогава го подложили на страшни изтезания – стържели тялото му с железни нокти, забивали в него гвоздеи, опалвали го с огън, разбили устата му с камък. Ала старецът с търпение и мъжество понасял всичко и благодарял на мъчителите си: „Благодаря ви, задето, като измъчвате вехтото ми тяло, обновявате моя дух, който желае да се облече в нов вечен живот!“
Бог мигновено изцерил раните по тялото на мъченика. Виждайки изумителната твърдост на свети Харалампий, неговото търпение и проявата на Божията сила, множество езичници повярвали в Христос и приели християнството.
По заповед на императора свети Харалампий бил осъден на смърт чрез посичане с меч. Завели светеца на мястото на наказанието. Свети Харалампий вдигнал ръцете си нагоре, насочил погледа си към небето и се помолил за всички хора.
След тази молитва светият старец издъхнал на 113 г., преди палачът да го докосне с меча.
Той е особено почитан в нашите традиции – както заради молитвеното му застъпничество пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, така и като закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед.
На този празник жените месели обреден хляб със символи. Докато хлябът стане готов, те отивали в в църквата и носели мед, който да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр до догодина.
Днес имен ден празнуват: Валентина, Валентин, Валя, Вальо, Харалампи, Хараламп, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо.